Messeområde pusses opp for milliardbeløp

Publisert Sist oppdatert
Ingress:

På Tjensvoll i Stavanger står messeområdet midt oppi en omfattende ansiktsløftning. Nye bygg kommer til. Uteområdet pusses opp. Til sammen vil dette koste godt over 1,5 milliarder kroner.

  

– Oppgraderingen var helt nødvendig. Det er ikke godt nok å tilby utstillingslokaler i nedslitte tennishaller med sur svettelukt i veggene. Dessuten er de tungvinte å bruke siden de ikke er bygget for våre behov. Uteområdene her har heller ikke vært særlig innbydende, sier Cornelius Middelthon, administrerende direktør i Stavanger Forum.

 

Bygger ny utstillingshall

Det største arrangementet til Stavanger Forum er oljemessa ONS (Offshore Northern Seas), som holdes annethvert år. I år hadde ONS rundt 50.000 besøkende. Da brukes alle tilgjengelige lokaler. Et av disse byggene var den «midlertidige» betonghallen som ble bygget til den første oljemessa i 1974. Den er sliten og stygg og rives nå. En ny utstillingshall, spesialdesigna for konferanse- og utstillingsformål, skal reises på den ledige tomta.

– Dette blir mulighetens arena. Vi finansierer en tredjedel, mens kommunen tar resten av kostnadene. Det betyr at vi kan bruke den en tredjedel av tida, mens idretten disponerer resten. Men til forskjell fra i dag, der vi må vike for idrettens behov, blir det vi som får førsteretten her, sier Middelthon.

Den nye utstillingshallen blir i energiklasse A. Bygget vil domineres av et stort åpent rom på 4700 m2. Ved behov, kan rommet deles i to og huse flere arrangement samtidig. Konferansekapasiteten blir på 4000 personer.

– Utstillingshallen skal stå ferdig 1. juni 2014, slik at den er klar til neste ONS, sier Middelthon.

Choice-kjeden ønsker å bygge stort kongresshotell i enden av messeområdet på Tjensvoll. De skal kobles sammen med DNB Arena, som er den nye ishockeyhallen til Stavanger Oilers, via en gangbro. 

 

 

Grønnere ute

Uteområdene på Tjensvoll har aldri vært noen pryd for øyet. Grå betong og svart asfalt har dominert. I forbindelse med rivingen og utbyggingen som skjer nå, benytter Stavanger kommune anledningen til å pusse skikkelig opp utendørs.

– Det er laget en overordnet plan for hele messeområdet. Et helhetlig teglsteinsdekke skal erstatte lappverket av asfalt og gi området et helhetlig preg. Detaljer som nye fine lysmaster, sykkelstativ og benker på bølgende murer skal gi stedsidentitet. Folk får en ny gangpromenade som går som et grøntdrag gjennom området fra Madla til parken rundt Mosvatnet, sier Vibeke Sæland, landskapsarkitekt hos Bymiljø og utbygging i Stavanger kommune.

Den nye gangpromenaden på sørsiden av messeområdet, flankeres av agnbøk. Prydtrær som blodhegg, hjertetre og prydkirsebær, plantes rundt møteplassene ved benkene. Området får også en god del vintergrønn buskvegetasjon og stauder. I tillegg til dette, planlegges den nye utstillingshallen med et skråtak med plantedekke ned mot gangpromenaden.

På nordsiden av messeområdet, langs Madlaveien, er det anlagt ny gang- og sykkelvei parallelt med hovedveien. Adkomstvei for vareleveranser til messeområdet, legges også her.

– Uteområdet oppgraderes i tre etapper. Vi blir først ferdig i området sør for de nye ishallene. Nå står området bak Siddishallen for tur. Til slutt tar vi for oss området ved selve Stavanger Forum. Der må vi starte før utstillingshallen er ferdig for å komme i mål før ONS 2014. På plassen foran Stavanger Forum planlegger vi vanndyser som integreres i bakken. De spruter opp vann som en fontene, uten å hindre ferdselen når de er slått av, sier Sæland.

 

Lokale konkurrenter

En ny ishall, som Stavanger Forum brukte under ONS, samt DNB Arena (Stavanger Oilers nye ishockeyhall), er allerede åpnet. I tillegg til Stavanger Forums egen utstillingshall, ligger det i kortene at det også skal bygges to nye hotell på messeområdet.

Det minste hotellet er planlagt mellom Rica Forum hotell og Stavanger idrettshall. Dette hotellet, som eiendomsutvikler Sjur Lærdal står bak, er godkjent av kommunen. Nå leter de etter en kjede til å drive det. Dette hotellet blir ingen konkurrent til Stavanger Forum, da det hovedsakelig skal bestå av 120 hotellrom. Saken stiller seg annerledes med hotellplan nummer to som er tegnet av arkitektfirmaet Snøhetta. Det får gangbroforbindelse til DNB Arena. Med 400 rom og en storsal på 1000 m2blir det byens største kongress- og forretningshotell. Det er ikke ferdig godkjent, men signalene fra kommunen skal være positive. Dette hotellet, som muligens døpes Clarion Hotel Energy, har driveren på plass allerede.

– Med DNB Arena og det planlagte kongresshotellet til Choice-kjeden, får vi en konkurrent i egen bakhage. Dessuten skal det nyåpna Stavanger konserthus, samt ishallen Sørmarka Arena, også satse på konferansemarkedet. Skal dette gå i hop, må vi sørge for at kaken blir større, sier Middelthon.

For å holde oss til kakemetaforer: Stavanger får stadig flere store kakeformer som må fylles med innhold. Skal alle bli mette må det trekkes flere konferanser, møter, utstillinger og messer til byen.

– Selv om Choice-hotellet og DNB Arena blir våre konkurrenter, er de også en svært positiv tilvekst til området. Et godt samarbeid med dem kan i aller høyeste grad bidra til å gjøre kaken større, mener Middelthon.

Han fortsetter med å fortelle at Stavanger Forum er blant de få i distriktet, som med egne ansatte, jobber aktivt for å trekke nasjonale og internasjonale arrangement til distriktet. Ikke minst rettes oppmerksomheten mot lokale avdelinger av organisasjoner og firma som skal overtales til å søke om å legge nasjonale og internasjonale kongresser og møter innenfor deres fagfelt, til Stavanger. Slike planer kan ta mange år å realisere. Dersom de overhodet kommer i havn.

– Agnbøk plantes langs spaserdraget. Dessuten planter vi ut vintergrønne busker og stauder, forteller Vibeke Sæland, landskapsarkitekt i Bymiljø og utvikling i Stavanger kommune. 

 

Nasjonale konkurrenter

Norges Varemesse på Lillestrøm er storebror i kongressmarkedet. Middelthon nevner også Gardermoen, Bergen, Hell/Trondheim og Brunstad i Vestfold som norske konkurrenter til Stavanger Forum.

Nå når Stavanger kraftig oppgraderer sitt kongresstilbud, trekker Middelthon fram et konkurransefortrinn:

– Med den nye utstillingshallen vår, vil vi stå friere til å kunne skape våre egne messer og arrangement.

Fremtidens messe- og kongressdeltakere i Stavanger vil få bedre forhold både innen- og utendørs. Så vil tida vise om de blir mange nok til å fylle alle kongressfasilitetene.

Fakta:

I følge Cornelius Middelthon oppgraderes messeområdet med følgende:

Nytt Choice-hotell, planlagt åpning 14. august 2014                                   kr 700 millioner

DNB Arena, åpnet oktober 2012                                                      kr 210 millioner

Ny ishall, åpnet februar 2012                                                            kr 225 millioner

Stavanger Forums utstillingshall, planlagt åpning juni 2014                        kr 250 millioner

Nytt hotell ved Rica Forum/Stavanger idrettshall                            kr 150 millioner

Oppgradering av uteområdet og oppussing av Siddishallen, kommer i tillegg.

Stavanger Forum vil disponere utstillingsareal i eget kongressenter, IMI Forum, Stavanger idrettshall, to tennishaller, ny utstillingshall, Siddishallen og den nye ishallen.

Dessuten får Tjensvoll kongressfasiliteter i DNB Arena og det nye Choice-hotellet. 

  

Teaser:

På Tjensvoll i Stavanger står messeområdet midt oppi en omfattende ansiktsløftning. Nye bygg kommer til. Uteområdet pusses opp. Til sammen vil dette koste godt over 1,5 milliarder kroner.

Main Image:
Thumbnail Image:
Powered by Labrador CMS