Sydlige ishoteller
- Vi er ikke det sydligste i Europa. Vi vet det er et i Romania også, opplyser vinterparkssjef Jarle Nereng.
Hotellet på Hunderfossen er et enormt snøbygg på 1500 m2 og inneholder 40 senger, fordelt på 14 rom, i tillegg til resepsjonsområde, isbar og en magisk iskatedral med over 80 sitteplasser. Det tok seks uker å bygge hotellet og opptil 16 mann har vært i sving under den meste hektiske byggeperioden.
50 tonn is
Enorme mengder kunstsnø, kombinert med det som er levert fra naturens side, har gått med i byggingen. Det har også blitt brukt mer enn 50 tonn med gjennomsiktig is, som har blitt hentet fraet skogstjern av Trøgstad-firmaet Orderud Designice. Det samme firma som sammen med kunstnerenPeder Istad stod bak isdekorasjonene på slottsplassen til kongens 70-års dag i fjor.De har også levert is til hotellet på Bjorli, som også er dekorert av Istad.
![]() |
Kaldt i resepsjonen. Foto: Hunderfossen Vinterpark, Daniell Heimstad og Orderud Designice. |
- Hver gjest får en egen ny lakenpose som de legger inni selve soveposen, sier Jarle Nereng.
Når det gjelder renhold ellers så legges det på ny snø inne i hotellet daglig for å holde det hvitt og pent.
- Det er lite mopper og varmt såpevann her ja, ler Nereng. Belysningen i hotellet er gjort ved hjelp av led-lys.
- Det er billigere og mer energisparende enn tradisjonell belysning. I tillegg til at det ikke avgir så mye varme som en vanlig lyspære, opplyser Nereng.
Kunstnerisk uttrykk
Alle rommene i ishotellet har ulike temaer og dermed også hvert sitt unike kunstneriske uttrykk. Hotellet har beliggenhet midt i Hunderfossen Vinterpark, og vil være åpent for individuelle gjester på Vinterparkens åpningsdager. For øvrig er hotellet tilgjengelig for grupper på forhåndsbestilling.
- Vi er veldig stolte av å kunne tilby en slik unik overnatting i Hunderfossen Vinterpark. Dette blir en ekstra attraksjon i Vinterparken. Sammen med de øvrige attraksjonene i Lillehammerregionen gir dette muligheter for ferieopplevelser du ikke kan finne maken til noe sted, sier Jarle Nereng, Vinterparksjef i Hunderfossen.
Det er Quality Hotell & Resort Hunderfosssen som skal drifte Skandinavias Sydligste Ishotell, og gjestene i ishotellet benytter selvfølgelig alle de fasiliteter driftshotellet disponerer.
- Responsen har vært over all forventning. De første dagene etter vi åpnet har vi doblet besøkstallene i parken fra i fjor. Så langt har hotellet et belegg på 50 prosent, men dette håper vi å øke noe utover vinteren. Vi må nok ha rundt 400 overnattingsdøgn inne før hotellet trolig smelter ned i mars/april, sier Nereng med en smil. Et mål han forresten har stor tro på at man skal klare.
Vinterparken hadde første driftsår i fjor, og tilbyr attraksjoner som blant annet snørafting, klatrepark, curling, Trollsti og kjøring på minisnøscootere og firehjulinger. Hver kveld avsluttes med en teaterforestilling og påfølgende fyrverkeri.